Jak pozbyć się formaldehydu z naszego otoczenia?

Porozmawiałam z Kasią Wychodnik– doktorantką Wydziału Farmaceutycznego z OML Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Kasia na codzień pracuje w Zakładzie Toksykologii Środowiska GUMed. Zadałam jej pytanie o to, na co zwrócić uwagę produkując przedmioty dla dzieci, czego unikać, jakie materiały wybierać. Nie byłam świadoma, na ile szkodliwych substancji jesteśmy narażeni nawet w domu. Chcąc pokonać wroga – najpierw trzeba go poznać. Poprosiłam Kasię, by wytłumaczyła Nam czym jest formaldehyd i jak go unikać. 

Formaldehyd to lotny związek organiczny, bezbarwny gaz o charakterystycznym drażniącym, a nawet duszącym zapachu. Jest to substancja chemiczna mająca m.in. właściwości bakteriobójcze. W wysokim stężeniu jest silnie trująca, jednak w formie rozcieńczonej ma zastosowanie w przemyśle i znaleźć ją można w wielu przedmiotach, z jakimi stykamy się na co dzień.

Formaldehyd niestety znajdziemy: 

  • w materiałach budowlanych: jako klej mocznikowo-formaldehydowy lub spoiwo, stosowany jest w produktach takich jak płyta wiórowa, sklejka i mdf,w farbach,
  • w materiałach (również odzieży) niegniotących się, nieelektryzujących się, odpornych na działanie chloru i na mole,
  • w nylonie, zamszu i irsze, 
  • w produktach medycznych, takich jak preparaty do usuwania kurzajek, kremy lecznicze, gips, środki do dezynfekcji korzenia zęba w leczeniu kanałowym,
  • w płynach do balsamowania zwłok i konserwantach do próbek laboratoryjnych,
  • w kosmetykach: w preparatach do utwardzania i nabłyszczania paznokci, fluidach, antyperspirantach, różnego rodzaju płynach i olejkach do kąpieli, kremach, płynach do płukania jamy ustnej i dezodorantach,
  • w środkach czystości stosowanych w gospodarstwie domowym,
  • w produktach wykonanych z papieru – poprawia odporność na wodę, tłuszcz, zagniecenia.

Narażenie na działanie formaldehydu może powodować ogólne osłabienie organizmu ale także częste infekcje, astmę, zapalenie błony śluzowej nosa czy uczulenia i alergie. Występowanie tych objawów jest zależne od stopnia ekspozycji oraz od indywidualnej wrażliwości. Cytując prof. dr. hab. inż. Adama Grochowalskiego:

„[…] zaobserwowano zaburzenia czynności płuc, zmniejszenie częstości i głębokości oddechów oraz nadmierną skłonność do zwężania się oskrzeli. Udowodniono, że formaldehyd jest jednym z czynników wywołujących astmę oskrzelową, szczególnie u dzieci zamieszkujących pomieszczenia wyposażone w meble z płyt wiórowych. Pacjenci, których dotyka alergia na formaldehyd, nie są w stanie uniknąć go całkowicie, tak powszechną jest on substancją. Mogą jedynie próbować usunąć go ze swojego środowiska, jak również prosić o konieczne zmiany w miejscu pracy.”

Formaldehyd został sklasyfikowany jako substancja rakotwórcza dla ludzi.

„Formaldehyd spełnia kryteria klasyfikacji jako substancja rakotwórcza (kategorii 1B) zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1272/2008 i w związku z tym jest czynnikiem rakotwórczym w rozumieniu dyrektywy 2004/37/WE.”

Zatem jak pozbyć się formaldehydu z naszego otoczenia? Nie da się z pewnością wyeliminować całkowicie go z domu. Należy zatem ograniczać możliwość ekspozycji na tą substancję – szczególnie u dzieci. W jaki sposób? Dokładnie analizując przedmioty, które stawiamy obok siebie. Obecnie bardzo modne są naturalne meble i zabawki z drewna czy sklejki – mało kto jednak zastanawia się czym one są klejone i skręcane. Bycie świadomym konsumentem nie jest łatwe. Mam nadzieję, że moje posty tutaj ułatwią Wam codzienne decyzje.

Jesteście ciekawi jakich jeszcze substancji należy unikać w życiu? Jakie produkty wybierać? Jak żyć w zgodzie z naturą i w zdrowiu? W następnym miesiącu opowiemy Wam na co wymienić plastikowy bidon.

#molotoys#mololife#molotoyssklep#zdrowydom#bezchemii#niedlaplastiku#ekologia#zdrowedziecko#zdrowarodzina#natura#dladziecka#zabawki#drewnianezabawki#zabawkizdrewna#sklejka#sklejkabezformaldehydów#formaldehydy#niedlaformaldehydów#doktorat#GUMed

Współautor: mgr Katarzyna Wychodnik, doktorantka Wydziału Farmaceutycznego z OML Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego